Dovolená se psem v zahraničí, zvládneme to?

 

Pes je člen rodiny, co si budeme povídat. Většina majitelů řeší otázku při plánování letní dovolené, zdali čtyřnohého kamaráda vzít s sebou nebo ne. Vzhledem k tomu, že u nás doma se povaluje jenom kočka, zeptali jsme se Moniky, jak dovolenou se psem užít, na co je třeba dbát před cestou a jaká místa jsou ideální. Monika nejen, že vlastní Oggyho, stafordšírského bulteriéra, ale s přítelem také provozují kamenný obchod a eshop, věnující se právě psům. Téme je tedy jasné, dovolená se psem v zahraničí, jak se co nejlépe připravit

Jaké země jsou podle tebe nejvíc vhodné pro dovolenou se psem?

Chorvatsko, Slovensko a Francie. Také Itálie, ale je třeba vybírat pláž, kde je povolen vstup do moře pro psy, například Bibione nebo Lignano. Skvělý je také Balaton, jen pozor, na některých plážích mají psi vstup zakázán. Všeobecně, všude je teba se podívat, kde v letovisku mají právě psi povolen vstup. V Chorvatsku je to zejména Krk, Hvar, Poreč, Pula a mnoho dalších.

 Pláž na ostrově Hvar, kde je dovoleno koupání se psy.

 

Musí mít pes pro pohyb v zahraničí nějaké speciální doklady?

Ano, je to cestovní průkaz v rámci EU, který dostává každý pes automaticky, pokud je plemenný, dostanete ho od chovatele. Druhou variantou je pas, který vystaví veterinář na základě očkovacího průkazu zvířete. Je třeba si ohlídat povinná očkování, která vyžadují země, kam jedete. Tyto informace nalezenete na stránkách státní veterinární správy ČR. V Chorvatsku, stejně jako ve zbytku EU, je to očkování proti vzteklině u psů starších 3 měsíců. Pes musí být ještě čipovaný případně viditelně tetovaný. Pozor také na některé speciální podmínky při přepravě o tom ale dále.

Probíhá u vás před dlouhou cestou nějaká speciální příprava, co se týče přepravy psa a jeho potřeb na dovolenou?

Je dobré se před cestou informovat na škůdce, kteří by mohli mít pro zvíře následky. Před cestou do Chorvatska byl Oggy speciálně očkován. V Chorvatsku žije brouk, kterého když pes sežere, tak můžou psa postihnout problémy a výjimkou není ani smrt. Majitel psa by si tedy měl zjistit informace o možných rizicích, které v zemi pro psa jsou. Pro přepravu je povinnost mít cestovní bezpečnostní pás pro psa, například v Rakousku to policie hodně kontroluje. Při cestě se psem děláme častější zastávky a před cestou se ho snažíme co nejvíc unavit, aby část cesty prospal. Bereme speciální láhev pro psa na pití. Potom ještě máme chladící podložku pro psa, chladí sama o sobě, nemusí se dávat do mrazáku. Dáváme ji do spodní části v zadní sekci auta, pes si tam zaleze a lehne si na ni. Pro psa je to lepší, protože na něho nefouká vespodu klimatizace. Pokud psovi nedělá dobře cestování, pomůže kinedryl. Samozřejmostí je nějaká konzerva nebo granule, podle toho, co je pes zvyklý žrát.

 

 Příprava na cestu, bezpečnostní pás a chladící podložka pro psa.

Jak zvládáte dlouhé cesty a čím je psovi ulehčit?

Připravíme do auta dečku, chladící podložku a dáme před cestou psovi nažrat, aby většinu cesty prospal. Bereme jeho oblíbenou hračku, rozhodně ale nedoporučuji pískací kuře J.

Můžeš uvést konkrétní typ na ubytování se psem, kde jste byli spokojeni?

Byli jsme spokojení na ostrově Hvar, obec Ivan Dolač, apartmán jsme vybrali klasický, jen jsme požadovali klimatizaci, protože pes nebyl zvyklý na takové teplo. Samozřejmostí je, že zde byl povolen pobyt se psem. Pes se moře nebál, jen mu občas vadily vlny. Slanost moře mu nevadí, není teda třeba mu vyplachovat oči ani nijak koupat. Pláže pro pejsky se nacházejí třeba v Drveniku, o kterém se zmiňujeme ve článku, kam do Chorvatska

Byla tam tedy nějaká dog friendly pláž a kde?

Dog friendly pláž byla označená pláž pro psy a byla to normální pláž v centru dění, nebylo to nikde bokem oddělené, což bylo super. Bohužel, náš čtenář nás informoval, že 2019 už je v centru koupání se psi zakázáno a je nutné využít okrajových pláží, kdy některé nejsou vhodné pro malé rasy kvůli betonovým molům. 

 

 Psům slaná voda nevadí, někteří mají strach z vln, pro ty je dobrá plovací vesta.

Děkujeme moc Monice za cenné informace. Pokud nevíte, kde psovi pořídit cestovní bezpečnostní pás, parádní granule na cestu nebo na doma kvalitní maso pro psy, rádi vás uvidí v Barf Brno Market. Pokud potřebujete poradit ubytování pro dovolenou se psem, kontaktujte nás. Berte prosím na vědomí, že tento článek v původní verzi vyšel v roce 2018, v čase se mohou informace o plážích lišit. Mimochodem, skvělou pláž pro psy jsme nevštívili letos v Drveniku. 

 

 

Články dle zemí

Evropa

Bulharsko 

Chorvatsko 

Španělsko

- Mallorca

- Kanárské ostrovy

- - Fuerteventura

- - Gran Canaria 

-- Tenerife

Řecko

 

 

Oblíbené zájezdy na jaře

Kapverdské ostrovy

Egypt

Kanárské ostrovy

 

Oblíbené zájezdy v létě

Bulharsko

Ŕecko

Turecko

Mallorca

 

 

Copyright © 2016 - 2024 Michaela Novotná Všechna práva vyhrazena.