Gradac, dovolená na jihu Chorvatska

 

Pokud nevíte kam vyrazit do Chorvatska, tak přináším postřehy z Jižní Dalmácie a jak název článku napovídá, bude věnován Gradacu a všemu, co nás v září zaujalo. Gradac je větší letovisko nedaleko hranic s Bosnou a Herzegovinou. Naleznete zde desítky restaurací, kavárny, obchůdky stejně jako množství pláží. Pokud tedy váháte, kam letos do Chorvatska, čtěte dál recenzi z Gradacu.  

Dál na jih Chorvatska už autobusy CK nejezdí

Minulý rok jsme s kamarádkou strávily dovolenou v Bristu, což je vesnička zhruba 2 km vzdálená od Gradacu a na to, že mám nacestováno přes 40 zemí světa, Brist byla jedna z nejlepších dovolených vůbec. Takže cestovat zase na jih Chorvatska byla jasná volba. Vybírala jsem z kombinace tří mnou nejoblíbenějších cestovních kanceláří pro Chorvatsko. Zakoupila jsem v agentuře Gradac, Villu Rade, pro nenáročné, co víc si přát. 

gradac pl2

Foto:vlastní. Gradac 

Ubytování v Gradacu

Apartmány

Možnosti ubytování je opravdu spousta, záleží, co preferujete. My zvolily klasický apartmán bez stravy, protože rády jíme venku v restauracích. Apartmány jsou povětšinou minimálně 2*. Cena se liší dle kategorie a vzdálenosti od moře. Vila Rade leží zhruba 400 m od moře, což je považováno za vzdálený apartmán od moře a cena ubytování vyšla zhruba za 3 tis. Kč na týden pro dvě osoby v apartmánu se dvěma ložnicemi. Co se týče ubytování v Rade, má obyčejné, čisté pokoje s příslušenstvím. Majitel ihned opraví vše, co je třeba. Trochu mi vadilo, že v pokojích je opravdu slyšet, co se šustne nad vámi, proto bych asi doporučovala vybírat pokoje v nejvyšších patrech.

Skvělý je Penzion Radič, bohužel ten bývá nejčastěji vyprodán už ve First minute nabídce. Doporučuji určitě i penzion Kod Irene. Pokud nechcete cestovat přes cestovní kancelář, ubytování seženete jak u u místních agentur, přímo u majitelů, tak i na na booking.com. No a komplení nabídka námi ověřených CK v Gradacu je zde

 

Hotely

Ještě se zmíním o hotelech v Gradacu, obrovskou poptávku jsme letos v agentuře zaznamenali po hotelech v Chorvatsku s All inclusive. Tuto možnost nabízí hotel Labineca. Jedná se o větší komplex na okraji Gradacu, můžete si vybrat stravu od snídaně, polopenze nebo all Inclusive. Hotel leží hned u pláže. V září se dal zájezd s dopravou, ubytováním a All inclusive pořídit za 11 tis. Kč.

hotel labineca

Foto: Hotel Labineca. Zdroj ca-magnolia.cz

Oblíbený je hotel a jeho depandance Laguna, ten leží zhruba 50 m od moře, stravu můžete zvolit polopenzi nebo All inclusive, cena zájezdu je o trochu nižší než v hotelu Labineca. Hotel leží v centru Gradacu. 

 

Nákupy

Supermarket Studenac najdete hned na promenádě, která vede od přístaviště směrem na jih. Jižněji, přímo u hotelu Neptun je Konzum. Tam mají snad ještě větší výběr, i když je menší.

 

Mnoho pekáren potkáte přímo na promenádě, řekla bych tak 4-5. U přístavu jsou informace, půjčovna kol a skútrů. Pokud budete hledat lékárnu, ta je zastrčená v centru za kapličkou. Směnárny opět najdete na promenádě. Bankomat, jeden je přímo u Studenacu, ještě jsme někde zahlédla ATM, ale přesně si nevzpomenu, bylo to určitě také na hlavní promenádě. 

 

gradac vhled Rade

Foto: vlastní. Výborného jídla je v Gradacu dostatek, ceny jsou téměř totožné jako v ČR až na masné výrobky.

Pláže v Gradacu

Pláže v Gradacu jsou dlouhé s pozvolným vstupem do moře. Jsou hodnoceny jako jedny z nejhezčích v celém Chorvatsku a já musím souhlasit. Příjemné jsou také sprchy se sladkou vodou na pláži. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi dlouhé pláže, u nich velký počet restaurací a stánků.

ple gradac

Foto: Pláž v Gradacu

Restaurace v Gradacu

Koukejte na jídelní lístky, je běžné, že dvě téměř totožné restaurace vedle sebe nabízejí jedna točené Karlovačko za 13 Kun a druhá za 20. Absolutním vítězem jsme zvolily restauraci Gusar. Jídlo bylo opravdu výborné, obsluha rychlá, všímavá a milá. Ceny jídla velice příjemné, od hamburgeru za 25 kn po pizzu za 40 kn až po ryby za 50 kn. Nejlevnější restaurace na promenádě, alespoň co jsme si všimly, byla restaurace Debeli Brig (severní pláž od kostela Sv. Michala). Debeli Brig měla velice milou obsluhou a cenou jídla od 30 kn. Obě zmíněné restaurace vařily i polední menu.

restaurace gradac

Foto: vlastní. Mořské plody 70 kn. 

Zábava a výlety v Gradacu

U informačního centra funguje centrum vodních sportů. Z mola vyplouvají výletní lodě na okolní ostrovy a večerní na plavby kolem pobřeží. Navštívit můžete Peljašec. Hvar, Sučuraj a jiné. Ceny tuto sezónu od 120 kn dospělá osoba. Oblíbené jsou výlety do Dubrovníku, Bosny a Splitu. Skvělý je rafting. Po promenádě dojdete do Bristu, Podacy, Drveniku. Je zde několik turistických stezek a cyklostezka. 

 peljaec liv blto

Foto: vlastní. Léčivé bahno na ostrově Peljašec.

Shrnunutí zájezdu do Gradacu

Výhoda Gradacu je ta, že se jde zabavit, i pokud počasí nepřeje. Od výletů na lodi, turistiku či návštěvu historických měst.  Také máte obrovské možnosti kam zajít na kávu, jídlo, pivo nebo míchaný drink. Co je ale úplně nejlepší, i přes to, že zde naleznete mnoho zábavy, tak ulice nejsou tak rušné jako například na Makarské. Všeobecně je to lokalita klidná. Pláže jsou krásné, dlouhé, bez ježků. Denně můžete navštívit jinou pláž nebo se dát na sever a dojít do Bristu, Podacy nebo Drveniku.

Pokud zvažujete leteckou dovolenou oproti dovolené autem nebo autobusem, přínosem pro vás může být článek o dovolené v Řecku. Kde jsem dopodrobna rozebrala jedtlivé ostrovy a destinace, kam se vydat. Skvělou destinací, zejména pro rodiny s dětmi je Bulharsko.  

gradac pl1

Foto: vlastní. Severní pláž v Gradacu

gradac dovolená

Související články:

Brist, aneb kam do Chorvatska na dovolenou část 1.

Crikvenica, aneb kam do Chorvatska na dovolenou část 2.  

 

 

Články dle zemí

Evropa

Bulharsko 

Chorvatsko 

Španělsko

- Mallorca

- Kanárské ostrovy

- - Fuerteventura

- - Gran Canaria 

-- Tenerife

Řecko

 

 

Oblíbené zájezdy na jaře

Kapverdské ostrovy

Egypt

Kanárské ostrovy

 

Oblíbené zájezdy v létě

Bulharsko

Ŕecko

Turecko

Mallorca

 

 

Copyright © 2016 - 2022 Všechna práva vyhrazena.